5 Korzyści z Rejestracji Znaku Towarowego
- Szymon Czerny
- 2 paź 2022
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 3 paź 2022
Zainteresowanie rejestracją znaków towarowych notuje w ostatnich latach rekordowy poziom. Dowodem na tendencję wzrostową są statystyki prowadzone przez Urzędy Patentowe, w tym Urząd Patentowy RP.
Pomimo drastycznego spadku liczby rejestracji w 2020 roku, który spowodowany był negatywnym wpływem pandemii Covid-19 na rozwój gospodarki, a także licznymi ograniczeniami w funkcjonowaniu Urzędów Patentowych, rok 2021 okazał się być rekordowy pod względem liczby rejestracji nowych znaków towarowych.
Jest to dowód na to, że korzyści wynikające z rejestracji znaku towarowego przewyższają niepewność i strach przed inwestycją środków w rozwój marki i firmy.
Poniżej, opisujemy 5 podstawowych korzyści wynikających z rejestracji znaku towarowego na logo lub nazwę marki bądź firmy:
1. Przewaga nad konkurencją Dzięki rejestracji znaku towarowego, przedsiębiorca zyskuje ochronę prawną na logo lub nazwę swojej marki bądź firmy w odniesieniu do określonych towarów lub usług. Prawo ochronne na znak jest prawem wyłącznym, to znaczy, że pozwala właścicielowi znaku zabronić innym przedsiębiorcom używania oznaczeń identycznych lub podobnych do chronionego logo lub nazwy.
W konsekwencji, przedsiębiorca zabezpiecza przestrzeń rynkową do dalszego rozwoju swojej działalności. W przypadku naruszenia chronionego znaku towarowego, przedsiębiorca ma silną podstawę prawną do roszczenia swoich praw w ramach postepowania spornego przed Urzędem Patentowym.
2. Ochrona przed konkurencją
Rejestracja znaku towarowego stanowi dla konkurencji informację o tym, że logo lub nazwa podlegają ochronie prawnej. Zgłoszenie znaku towarowego w Urzędzie Patentowym jest silnym dowodem na obecność marki lub firmy na rynku i może zostać wykorzystane jako mechanizm obronny w przypadku naruszenia prawa do znaku towarowego przez konkurencję.
W przypadku naruszenia prawa do logo lub nazwy marki bądź firmy przez konkurencję, przedsiębiorca jest zobowiązany przedstawić dostateczne dowody na używanie znaku towarowego w obrocie gospodarczym na przestrzeni czasu. Przedsiębiorcy, którzy nie posiadają prawa ochronnego na znak towarowy, mogą mieć problemy, aby przedstawić dostateczne dowody w postaci faktur, materiałów promocyjnych, badań opinii publicznej w zakresie rozpoznawalności marki.
Środki niezbędne do zgromadzenia dostatecznych dowodów na obecność marki lub firmy na rynku, wraz z wymaganą dokumentacją przewyższają często koszty rejestracji znaku towarowego.
3. Wzrost wiarygodności i wizerunku marki i firmy Rejestracja znaku towarowego jest istotna nie tylko w kontekście działań konkurencji z branży, lecz także pod kątem wsparcia ze strony inwestorów. Wielu inwestorów wymaga bowiem od przedsiębiorców przedstawienia dowodów na ochronę prawną marki lub firmy w celu pozyskania środków na rozwój. Rejestracja znaku towarowego wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badania dostępności. Celem badania jest upewnienie się o braku wcześniejszych znaków towarowych, mogących stanowić przeszkodę do uzyskania rejestracji, ale także do dalszego rozwoju marki lub firmy przy użyciu danego logo lub nazwy, gdyż te zostały już zastrzeżone przez innych przedsiębiorców. Zatem, rejestracja znaku jest sygnałem dla inwestora o braku ryzyka związanego z koniecznością zmiany nazwy lub logo marki bądź firmy na skutek nieprzewidzianej kolizji z wcześniejszym prawem ochronnym. Ponadto, rejestracja znaku towarowego świadczy o poważnym podejściu przedsiębiorcy do kwestii ochrony prawnej zasobów niematerialnych.
4. Pasywne źródło dochodu Znak towarowy może pełnić także funkcję inwestycyjną. Dokonując rejestracji logo lub nazwy, przedsiębiorca zyskuje wyłączne prawo do używania danego znaku w odniesieniu do konkretnych towarów lub usług.
Właściciel zachowuje jednak prawo do umożliwienia używania danego znaku towarowego przez innych przedsiębiorców w ramach umowy licencyjnej, a tym samym wygenerowania pasywnego źródła dochodu. Ponadto, w przypadku sprzedaży marki lub firmy, właściciel zachowuje prawo do przeniesienia lub sprzedaży prawa do znaku towarowego.
5. Budowa i umocnienie tożsamości marki Przedsiębiorcy mają zdolność komunikowania swoim konsumentom, klientom o tym że są właścicielami zarejestrowanego znaku towarowego. Jako właściciel prawa ochronnego na znak towarowy, przedsiębiorca może zamieścić symbol "®" obok chronionego logo lub nazwy.
Comments